Zdjęcia zgłoszone do Grand Mobile Photo ocenia międzynarodowe grono specjalistów zajmujących się na co dzień fotografią i sztuką. Poznaj jury GMP 2022.

Herve Bois

Jury

Debiut fotograficzny: kwiecień 2011 na Instagramie. Jako @timbrado jest obserwowany przez 69 tys. followersów. Koordynator @igersfrance od listopada 2012. Szef stowarzyszenia Les Instagramers France zrzeszającego 61 społeczności. Ulubione tematy: pejzaże, historyczne miasta, podróże, lifestyle, piękne miasta Francji i Europy, portrety.

„Jak zająłem się fotografią? W kwietniu 2011 założyłem konto na Instagramie i od razu stałem się uzależniony od fotografii. Codziennie publikuję 1–3 zdjęcia na moim profilu. Najczęściej robię je podczas spacerów i podróży biznesowych. Lubię długie spacery, podczas których odkrywam nowe kadry, czasem szukam sposobu ich podkręcenia. Chcę pokazać artyzm i dzielić się nim”.

Anita Demianowicz

Jury

Fotografka i podróżniczka. Prowadzi bloga podróżniczo-fotograficznego www.banita.travel.pl oraz kanały społecznościowe, w których opowiada o fotografii i podróżach. Autorka pełnej zdjęć książki „Końca świata nie było”, licznych artykułów i reportaży w magazynach podróżniczych, a także darmowego e-booka „Jak robić lepsze zdjęcia telefonem?”. Popularność przyniósł jej podróżniczo-fotograficzny projekt „Stroje regionalne świata”, a także zdjęcie wulkanu Fuego, które zdobyło wyróżnienie w konkursie Photographer of the Year.

Od dziesięciu lat działa głównie wśród kobiet i właśnie wśród nich przede wszystkim promuje fotografię oraz edukuje. Półtora roku temu stworzyła przestrzeń fotograficzną dla kobiet – „Wyzwolone migawki”. Organizuje kursy i plenery, w których uczy, jak robić lepsze zdjęcia zarówno telefonem, jak i aparatem.

Witold Krassowski

Jury

Polski fotograf i nauczyciel akademicki. Po studiach na Uniwersytecie Warszawskim zajął się fotografią. W 1988 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie przez sześć miesięcy pracował dla londyńskiego dziennika „The Independent”. Po powrocie pracował jako fotoreporter dla czasopism polskich i zagranicznych. W 2009 roku uzyskał stopień doktora na podstawie dysertacji złożonej w Instytucie Filmu i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2012 roku wykładowca i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego czarno-białe fotoreportaże z Polski, Rosji, krajów Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej drukowało wiele międzynarodowych gazet i czasopism, m.in. „The New Yorker”, „Forbes”, „The Observer”, „Libération”, „Der Spiegel”, „Stern”, „Focus”.

Laureat wielu nagród fotograficznych, w tym dwukrotnie World Press Photo oraz m.in.: Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej, Nagrody Art & Worship, Nagrody Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

Taru Latva-Pukkila

Jury

Ukończyła UIAH University of Arts i Design of Helsinki (Aalto University). Fotografia już od młodzieńczych lat była dla niej sposobem na wyrażanie kreatywności, ale to Instagram od 2011 roku stał się miejscem publikacji jej fotografii wykonywanej urządzeniami mobilnymi.

Była aktywną członkinią kilku społeczności na Instagramie, jest też menedżerką kont instagramowych finlandzkich i helsińskich organizacji skupiających fotografów. Była ambasadorką Nikon Scandinavia, brała udział w różnych wystawach zbiorowych w Finlandii i za granicą. Dla niej wszystkie sprzęty do fotografii są jednakowe – to oko stanowi główne narzędzie.

Jarosław Marciuk

Jury

Promuje Instagram i mobilną fotografię w Polsce od 2011 roku. Założyciel i prowadzący @IgersGdansk – pierwszej polskiej miejskiej społeczności mobilnych fotografów Igers. Organizator pierwszego instameetu dla mobilnych fotografów w 2012 roku. W Cambridge w Wielkiej Brytanii stworzył lokalną grupę @IgersCambridge_UK. Od ponad siedmiu lat administrator @IgersPoland. Organizator spotkań, instameetów, photowalków, warsztatów, wystaw i nietypowych inicjatyw związanych z fotografią mobilną. W projektach związanych z Instagramem i fotografią mobilną współpracował między innymi z National Geographic Channel, LG Global, Visit Spain, Haut Garonne Tourisme, Visit England, ING Bank.

Dla Jarka największą wartością w społeczności mobilnych fotografów jest możliwość dzielenia się pasją, wiedzą i organizowanie wydarzeń połączonych z sesjami fotograficznymi w znanych i mniej znanych miejscach. Aktualnie na Instagramie znajduje się ponad 2,2 mln postów z hashtagiem #igerspoland. W Polsce działa 20 miejskich i regionalnych grup Igers, których członkowie organizują wiele wydarzeń.

Weronika Mirowska

Jury

Dyrektor wydawnicza magazynu o mediach, reklamie i PR „Press”. Absolwentka PWSFiTV w Łodzi. Wieloletnia CEO i dyrektor zarządzająca działami vfx i animacji w największych studiach postprodukcyjnych w Polsce. Pasjonatka filmu i książek reporterskich. Prezeska fundacji Grand Press, aktywnie działająca na rzecz wolnych mediów i wolności słowa.

Uwa Scholz

Jury

Dorastała w Berlinie. Od wczesnego dzieciństwa miała dwie pasje: podróże i fotografowanie, dlatego już w liceum uczęszczała na zajęcia z fotografii, by szlifować swoje umiejętności.

W lipcu 2021 roku założyła konto na Instagramie i szybko znalazła sposób na połączenie tych dwóch pasji – współpracuje z organizacjami turystycznymi na całym świecie, a w podróże zabiera smartfona i bezlusterkowy aparat.

Jarosław Sroka

Jury

Członek zarządu Kulczyk Investments, ekspert w dziedzinie komunikacji korporacyjnej i rynku mediów. Wieloletni dziennikarz oraz redaktor naczelny wiodących polskich gazet gospodarczych, m.in. „Gazety Prawnej”, „Pulsu Biznesu”, „Newsweek Polska”; współtworzył rynek nowoczesnych mediów biznesowych w Polsce.

Od lipca 2009 roku jako członek zarządu Kulczyk Holding odpowiada za nadzorowanie obszarów komunikacji korporacyjnej, relacji inwestorskich, marketingu oraz public affairs. Absolwent Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował także w prestiżowej, międzynarodowej szkole liderów biznesu IESE Business School przy Uniwersytecie Navarra w Barcelonie oraz w Wyższej Szkole Bankowości i Ubezpieczeń w Warszawie.

Członek Rady Ładu Informacyjnego przy GPW w Warszawie oraz Rady Programowej Akademii Liderów Rynku Kapitałowego. Członek Rady Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Członek Rady PKOl, członek Rady Uczelni Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz członek Executive Education Advisory Board Akademii Leona Koźmińskiego. Prezes PGA Polska.

Michał Stasiak

Jury

Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa na łódzkiej ASP oraz Studium Techniki Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Meloman, pochłaniacz kultury audiowizualnej i słowa drukowanego. Od 2006 roku szef studia graficznego magazynu „Press”.